Kształtowanie kół zębatych to proces niezwykle precyzyjny i dość długotrwały. Istnieją trzy podstawowe metody obróbki uzębień. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
METODA KSZTAŁTOWA
W tym procesie wykorzystuje się narzędzia o zarysie odpowiadającym kształtowi wrębu koła zębatego. Proces ten polega na długotrwałym szlifowaniu lub frezowaniu. Najczęściej jest stosowany do obróbki wstępnej kół zębatych walcowych. Dotyczy raczej produkcji jednostkowej.
METODA KOPIOWA
Rzadko stosowana technika, polegająca na odwzorowaniu na obramianym elemencie zarysu kopiału. Proces ten odbywa się na zasadzie przesuwania sań narzędziowych, wyposażonych w noże strugarskie. Metoda ta jest wykorzystywana najczęściej w obróbce kół stożkowych o dużych modułach.
METODA OBWIEDNIOWA
Potocznie określana jako frezowanie kół zębatych. W tym procesie dochodzi do współpracy dwóch kół zębatych, z których jedno jest narzędziem. Zarys zęba koła zębatego uzyskiwany jest jako obwiednia kolejnych położeń ostrzy narzędzia. Realizacja tej metody odbywa się na podstawie dłutowania, szlifowania, docierania, wiórowania oraz frezowania.
W przypadku frezowania, narzędziem jest frez ślimakowy wykonujący główny ruch obrotowy. Obrabiany element wykonuje pomocniczy ruch obrotowy wokół własnej osi. Metoda frezowania obwiedniowego jest wykorzystywana do obróbki kół zewnętrznych, o zębach prostych lub śrubowych. Ze względu na bardzo wysoką wydajność oraz dobrą dokładność zarysu, frezowanie obwiedniowe jest jedną z najczęściej stosowanych metod obróbki kół zębatych.
Zobacz też: regeneracja turbosprężarek.