Przewody energetyczne można usystematyzować na wiele sposobów. Oprócz podziału według materiału, z jakiego zostały wykonane (lub który nie wchodzi w ich skład), możliwy jest kategoryzowanie według ich zastosowania czy liczby żył, które owe przewody tworzą. Można też wziąć pod uwagę środowisko pracy – wówczas jako charakterystyczny typ przewodów można wyróżnić przewody mieszkaniowe [OMY]. Oczywiście jego zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do mieszkań.
Oprócz pomieszczeń domowych i kuchni przewody mieszkaniowe [OMY] mogą być używane w lekkich warunkach pracy (np. pracowniach krawieckich), do lekkich przenośnych urządzeń (np. odbiorniki radiowe, lampy stołowe i stojące, maszyny biurowe). Przewody mieszkaniowe [OMY] zdecydowanie nie znajdują zastosowania w urządzeniach cieplnych, kuchennych gotujących i grzewczych. Nie można używać ich w instalacjach zewnętrznych na otwartym powietrzu, w budynkach przemysłowych lub rolniczych, a także w przenośnych narzędziach (z wyjątkiem domowych).
Nadają się za to do pracy w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych, przy średnich obciążeniach mechanicznych (np. w pralkach, wirówkach i lodówkach). Można je także układać na stałe np. w meblach, zabudowach dekoracyjnych czy ściankach przestawnych.
Na bazie Tigris Alupex